Neto norēķinu sistēma

Jaunajiem saules paneļu klientiem, kuri saules paneļus uzstādīs no 2024. gada 1. maija, būs iespēja saražoto, bet nepatērēto elektroenerģiju uzkrāt tikai Neto norēķinu sistēmā. Tā aizvietos līdz šim esošo Neto uzskaites sistēmu. 

Līdz šim saražoto un uzreiz nepatērēto elektroenerģiju jeb elektroenerģijas uzkrājumu aprēķināja kilovatstundās. Savukārt Neto norēķinu sistēmā tas tiek aprēķināts eiro izteiksmē. Līdz ar to turpmāk jūs nodosiet tīklā elektroenerģiju par tādu cenu, kas iepriekš nolīgta ar elektroenerģijas tirgotāju. Šo uzkrājumu eiro izteiksmē jūs varat izmantot savu elektroenerģijas izmaksu segšanai gan objektā, kurā elektroenerģija tiek ražota, gan arī citos savos objektos. Piemēram, elektroenerģiju ražojat lauku mājā, bet norēķināties var arī par elektroenerģiju pilsētas dzīvoklī. 

Jaunā Neto norēķinu sistēma ļauj līgumam pievienot vairākus savus objektus. Lai to izdarītu:

  • jāizvēlas savam vairāku objektu kopējam pašpatēriņam atbilstoša saules paneļu sistēma;
  • visu objektu elektrības līgumiem jābūt noslēgtiem uz jūsu vārda; 
  • visiem objektiem ir jābūt vienam elektroenerģijas tirgotājam un vienam sadales tīkla operatoram.

Neto norēķinu sistēmu var piemērot arī norēķiniem par sadales sistēmas operatora sniegtajiem sistēmas pakalpojumiem, taču pēc klienta lūguma no tā iespējams atteikties. Līguma vispārīgie noteikumi – spēkā no 28.04.2024.

Pieteikties bezmaksas konsultācijai

Neto universālais pakalpojums

  • vienots rēķins par elektroenerģijas iegādi un NNS norēķinu;
  • personalizējama Elektrum lietotne, kurā ērti var sekot līdzi NordPool biržas cenām; 
  • zinoši konsultanti par elektroenerģijas jautājumiem;
  • aktīvā lietotāja saražotās elektroenerģijas iepirkuma cena tiek noteikta atbilstoši elektroenerģijas biržas "Nord Pool AS" Latvijas tirdzniecības apgabala nākamās dienas stundas cenai, kas publicēta elektroenerģijas biržas tīmekļvietnē, piemērojot tai maksu par universālo neto norēķinu sistēmas pakalpojumu, kas nepārsniedz 20 euro par megavatstundu (aktīvā lietotāja saražotās elektroenerģijas iepirkuma cena nav zemāka  par 0 euro par megavatstundu).

Pieteikties konsultācijai

Neto pakalpojums

  • nemainīga elektroenerģijas iepirkuma cena visu līguma periodu;
  • vienots rēķins par elektroenerģijas iegādi un NNS norēķinu;
  • zinoši konsultanti par elektroenerģijas jautājumiem. 

Pieteikties konsultācijai

Neto uzskaites sistēma

Jauni saules paneļu īpašnieki neto uzskaites sistēmai varēja pievienoties, uzstādot saules paneļu sistēmu un nododot to ekspluatācijā līdz 2024. gada 30. aprīlim.

Esošais neto uzskaites sistēmas dalībnieks šo norēķinu veidu varēs izmantot līdz 2029. gada 28. februārim vai arī pāriet uz neto norēķinu sistēmas pakalpojumiem. 

Vairāk par NETO uzskaiti

Elektroenerģijas uzkrāšana akumulatorā

Elektrum solārais saules paneļiem var pieslēgt arī akumulatoru, kas uzkrāj paneļu saražoto elektroenerģiju. Kad saražots tiek vairāk, nekā mājās darbojošās elektroierīces tajā momentā patērē, elektroenerģija automātiski uzkrājas akumulatorā. Par elektroenerģiju jāmaksā tikai tad, kad ar paša saražoto un akumulatorā uzkrāto elektroenerģiju nepietiek un to nepieciešams izmantot papildus no elektropārvades tīkla. Taču, uzstādot akumulatoru, jārēķinās ar tā iegādes un nomaiņas izdevumiem.

Uzzināt vairāk

Ražošanas apjoms pa mēnešiem

No marta līdz septembrim saules paneļi elektroenerģiju ražo visefektīvāk. Ja šajā periodā mājoklī patērēsiet elektroenerģiju, atmaksāšanās laiks saīsināsies, kā arī būtiski samazināsies jūsu elektrības rēķins. Rudenī un ziemā savukārt rēķina samazinājums būs mazāks.
Saules paneļu ražošanas apjomu ietekmē vairāki faktori, tai skaitā laikapstākļi, dienas garums un arī gaisa temperatūra.
Lai arī šķiet, ka vasaras vidū saules paneļi saražo vairāk, realitātē saules paneļu efektivitāte vēsākā temperatūrā ir nedaudz lielāka – vēsākos mēnešos, piemēram, aprīlī, ražošanas apjoms būs tikpat liels kā vasarā.  
Apskatiet ražošanas apjoma piemēru komplektam Solārais 1000+, ko esam uzstādījuši uz Elektrum ēkas jumta.

Esiet droši ar Elektrum solārais!

Atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem par Neto sistēmu

Esmu neto uzskaites sistēmas klients – vai man nepieciešams kaut ko darīt, jāsteidz slēgt neto norēķinu sistēmas līgumu?

Ja esat neto uzskaites sistēmas klients un jūs apmierina pašreizējā uzskaite, ka no elektrotīkla saņemtās elektroenerģijas un elektrotīklā nodotās elektroenerģijas apjoma starpība tiek uzskaitīta kWh, jums nekas nav jādara. Esošie neto uzskaites sistēmas klienti var turpināt izmantot esošo neto uzskaites sistēmu līdz pat 2029. gada 28. februārim. Savukārt, ja vēlaties paplašināt savu saules paneļu sistēmas izmantošanas veidu un saules paneļu sistēmas saražotās elektroenerģijas vērtību attiecināt arī uz citiem saviem objektiem, tad iesakām izvērtēt pāriešanu uz neto norēķinu sistēmu. Pieteikties konsultācijai.

Kas ir galvenā Neto norēķinu sistēmas priekšrocība?

Neto norēķinu sistēmas ietvaros tiek nodrošināta iespēja vienā klienta objektā saražoto elektroenerģiju izmantot citos tā paša klienta objektos (t.s. attālinātā pašpatēriņa iespēja), kuriem elektroenerģijas tirdzniecību nodrošina viens tirgotājs un, kas ir pieslēgti vienam sistēmas operatoram.

Kā rīkoties, ja maniem objektiem ir dažādi sadales sistēmas operatori?

Neto norēķinu sistēmas priekšrocības ir iespējams izmantot tikai viena sadales sistēmas operatora ietvaros. Proti, gan saules paneļu sistēmas, gan citu elektroenerģiju patērējošo objektu sadales sistēmas operatoram jābūt vienam un tam pašam. 

Jāņem vērā, uzstādot savu saules paneļu sistēmu pēc 2024. gada 1. maija.

Pārliecinieties, ka pēc tās nodošanas ekspluatācijā, esiet noslēdzis arī neto norēķinu sistēmas līgumu ar elektroenerģijas tirgotāju. Ja nebūsiet noslēdzis līgumu, jūsu saražotā un elektrotīklā nodotā elektroenerģija tiks nodota sadales sistēmas operatoram bezatlīdzības lietošanā. Uzstādiet saules paneļu sistēmas ar Elektrum solārais – nodrošināsim atbalstu, sākot no sistēmas izvēles un plānošanas, līdz pat nodošanai ekspluatācijā un līguma par neto norēķinu sistēmas izmantošanu slēgšanai.

Ja man ir vairāki objekti un dažādi elektroenerģijas produkti katrā no tiem, vai varu iestartēt neto norēķinu sistēmā?

Galvenais priekšnoteikums neto norēķinu sistēmas izmantošanai ir: vienots rēķins. Ja saules paneļu īpašnieks vēlas slēgt līgumu par neto norēķinu sistēmas izmantošanu, jāpārliecinās, ka visi klienta objekti ir pie viena sadales sistēmas operatora un tirgotāja – klientam var būt vairāki elektroenerģijas produkti, taču visiem līgumiem jābūt ietvertiem vienā rēķinā. 

Lietderīgums

Latvijā ir pietiekami daudz saules gaismas

Izpētīts, ka Latvijā saule spīd teju tikpat bieži, cik Vācijā, kur saules paneļi ir ļoti izplatīti: 850 – 1200 stundas gadā. Turklāt tieši saules stari nav saules paneļu efektivitātes obligāts nosacījums – elektroenerģijas ražošanai pietiek ar dienas gaismu.

Darbība dažādos laikapstākļos

Ražo elektroenerģiju arī mākoņainā laikā

Saules paneļi elektroenerģiju ražo ne vien saulainā, bet arī mākoņainā un pat lietainā laikā, taču to efektivitāte visaugstākā ir saulainā laikā.

Efektivitāte ilgtermiņā

Ilgtspējīga tehnoloģija

Viens no saules paneļu popularitātes pieauguma iemesliem ir to darbības principa ilgtspēja.
Saules paneļu tehnoloģija ir tik efektīva, ka tiek lēsts – turpmākā tehnoloģiju attīstība saules paneļu uzbūves un darbības principus ietekmēs minimāli.

Novietojums

Uz jumta vai uz zemes

Saules paneļus var droši novietot uz jumta – to svara un lieluma proporcija jumtam rada gandrīz 10 reizes mazāku spiedienu par vēja radīto. Ja nevēlaties saules paneļus uzstādīt uz jumta, tos var uzstādīt arī uz zemes – efektivitāte nemainīsies.

Apkope

Speciāla apkope nav nepieciešama

Saules paneļiem regulāra apkope nav nepieciešama. Pietiekami efektīvi putekļus notīra lietus, savukārt ziemā sniega sega ātri nokūst vai noslīd, paneļiem uzsilstot. Protams, ja vēlaties, saules paneļus var kopt un tīrīt, izvēloties piemērotus tīrīšanas rīkus un materiālus.

Izvēlieties pareizi

Saules paneļa un kolektora atšķirības

Saules paneļi saules enerģiju pārvērš elektroenerģijā. Savukārt saules kolektori – siltumenerģijā, ko izmanto ūdens sildīšanai. Tā kā sistēmas nav savstarpēji saistītas, abas var uzstādīt vienā īpašumā, kur tās var darboties paralēli.

Vairāk sadaļu